10 Aralık 2009 Perşembe

10 Aralık / Panel ve Anket : )

İlk açık etkinliğimiz tüm topluluk üyeleri için mutluluk verici olarak tamamlandı : ) panelistlerin konuşmalarının büyük bi kısmını videoya aldığımız bu etkinliğin videosunu da paylaşmayı düşünüyoruz.
yaklaşık 65 kişilik beklediğimizin üzerinde bir katılımla yaptığımız etkinlik; 45 dakikası soru cevap bölümü olmak üzere 2saat 15 dakika sürdü. uyguladığımız Anket 46 kişi katıldı. Anketin detaylı ve net sonuçları gelecek hafta yayınlayacak olmakla birlikte ilk izlenime göre şunlar söylenebilir:
 • kadın erkek katılımı orantılıdır
 • lgbt- lgbt olmayan katılımı orantılıdır
 • öğrencilerin yoğunluğu 3. ve 4. sınıf öğrencisidir.
 • isim sorulmamasına rağmen istenen bilgilerin tamamını vermemeyi tercih edenler %8.7dir.
 • sayılan dernekler içinde hiçbirinin adını duymamış olma nadir rastlanan bir durumdur.
 • amargi'nin logosu (sağda) birçok kişi tarafından LGBT sembolü sanılmaktadır (iktisat fakültesinin simgesi olan karıncayla ilgili de benzer bi durum olsa da anlamlı olabilecek frekansta değildir)
 • Gökkuşağı en bilinen LGBT sembolüdür. Katılımcıların %99'u bu simgeyi tanımıştır. bununla birlikte "ayı"ların sembolü ayı pençesi yaygın olarak bilinmemektedir.
 • panelde, panelin düzenlenmesinde aktif rol alan bir trans erkek (ben) ve sonradan katılan bir trans kadın dışında trans görünürlüğü yoktur.

Ankette adı geçen kavram,derneklerle ilgili kabaca bilgiler aşağıdaki gibidir, biz yine de google'lamanızı öneririz : )

 1. Trans kadın: erkekten kadına transgender, transseksüelleri anlatan çatı kavram

 2. Trans erkek: kadından erkeğe transgender, transseksüelleri anlatan çatı kavram

 3. Aseksüel: cinsel ilişkiden uzak duran


 4. Voltrans: Trans Erkek İnisiyatifi
 5. Pembe Hayat

 6. Siyah Pembe Üçgen İzmir: "Genel Ahlâk"a uygun olmaması gerekçesiyle kapatılma davası açılan İzmir LGBT örgütü


 7. İstanbul LGBTT Sivil Toplum Girişimi

 8. Transseksüel: (kadın ya da erkek) kişinin anatomik ve biyolojik cinsiyetini reddederek karşı cinsin birincil ve ikincil cinsiyet özelliklerine sahip olmak istemesidir. Karşı cinsle kuvvetli bir özdeşim kurmanın yanısıra anatomik cinsiyetinden rahatsızlık duyma ve anatomik cinsiyetine ait rolde uygunsuzluk hissetme söz konusudur. Herhangi bir hormonal dengesizlikle ya da biyolojik patoloji ile ilgisi ortaya konamamıştır. Yalnız erkekten kadına transseksüellik yoktur, kadından erkeğe transseksüellik de tıbben mümkündür. Transseksüellik, sex işçiliğinin diğer adı değildir.


 9. Travesti: (kadın ya da erkek) kişinin, biyolojik cinsiyeti için "uygun görülen" kıyafetler yerine diğer biyolojik cinsiyet için "uygun görülen" kıyafetleri giymekten haz duymasıdır. Transseksüellikten bir önceki aşama olmadığı gibi, herhangi bir cinsel yönelimle birlikte bulunabilir, travestilerin eşcinsel olması gerekmez.


 10. F to M: kadından erkeğe trans


 11. M to F: erkekten kadına trans


 12. Eşcinsel: Kendiyle aynı cinsten hoşlanan kadın veya erkek.


 13. Genderqueer: Gender (toplumsal cinsiyet) ve queer (tuhaf vb.) anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesiyle oluşan bu kavram toplumsal cinsiyet normlarında kadın erkek ikiliğini kabul etmeyen, ikisini birden kabul eden veya ikisini de kabul etmeyen insanları ifade eder.


 14. Sevici: Lezbiyenlik için kullanılan bir çeşit hakaret, küfür.


 15. İbne: Arapça'da kadın. Erkeke eşcinselliğin bir çeşit erkek olmama, eksik erkeklik durumu olarak algılanışının somut dışavurumu. Hakaret, küfür


 16. Dönme: Transseksüellik ve travestilik için kullanılan bir hakaret.Aynı zamanda bir fanzin
 17. Lubunya: Queer'in Türkçesi; özellikle feminen erkekler ve travestiler için kullanılan terim aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi'ndeki LGBTT Topluluğu 'nun da adıdır.
*İbne,sevici, lubunya gibi hakaret içeren sözcükler- politik bir duruş olarak- LGBTlerce kullanılarak terimlerin altı boşaltıldığı için ankette de yer verilmiştir.

**simgelerden üçü LGBT üçü LGBT değildir. sorularınız için iuradar@hotmail.com

4 yorum:

 1. Şokum şu anda ya:)) Sen trans erkek misin? Şimdi anlamlandı herşey:) Bu çocuk gay ise neden kızlara ilgili gibi duruyo diyodum:)) Seni bu panel dışında daha önce bir yerde gördüm hatta bir iki cümle konuştuk ama o zaman aklıma bile getirmedim tabii eşcinsel olabileceğini, panelde gördüğüm için düşündüm bunu ama şimdi daha da şaşırdım:) Şuraya bak, ilk önce heteroseksüel bi erkek sandım, sonra gay sandım ama anladım ki ikisi de diilmiş:))

  YanıtlaSil
 2. Hareketin içinde olduğum için herkes gey olduğumu düşünüyor, bu da doğrudan biseksüel erkek ve trans erkek görünmezliğine işaret ediyor... O kadar çok gülen yüz koymuşsun ki yazıya ciddi cevap vermeyi sürdüremedim:) evet,o anketteki F to M benim:)ama önceden bir-iki cümle konuştuğum ve panelde de olan kim onu bilemedim:)

  YanıtlaSil
 3. Sana tekrar rastlarsam yanına gelir konuşurum. Panelde çok kişi vardı tahmin etmen zor olur. Ama benim deşifre olmak konusunda çekincelerim olduğu için organize ettiğiniz buluşmalara gelip gelmemekle ilgili kararsızım. Senin mailini burdan vermen sorun değilse mail atarım sana, iletişim kurarız, konuşmak istediğim şeyler de var çünkü. Kendine iyi bak.

  YanıtlaSil
 4. anasayfa'daki welcome'da da yazıyor , iuradar@hotmail.com 'dan ulaşabilirsin:)

  YanıtlaSil

silkele tüm taşlarını, biz bizeyiz;)